back to top

Scholz i delegacija od 12 njemačkih industrijskih titana posjetili Kinu


Scholz I Delegacija Od 12 Njemačkih Industrijskih Titana Posjetili Kinu

Njemački kancelar Olaf Scholz stigao je jutros u Kinu s timom najviših rukovodilaca i jasnom porukom – “Poslovanje s drugom po veličini svjetskom ekonomijom se mora nastaviti”. Kada se u obzir uzme posrnulost njemačke ekonomije, jasno je zašto Scholz želi saradnju s Pekingom čija geopolitička pozicija trenutno nije povoljna.

Scholz se sastao s kineskim liderom Xi Jinpingom, a očekuje se da će se njemački kancelar sastati i s premijerom Li Keqiangom. Sa Scholzom je došla i delegacija od 12 njemačkih industrijskih titana, uključujući izvršne direktore Volkswagena, Deutsche Bank, Siemensa i hemijskog giganta BASF. Oni će se sastati sa kineskim kompanijama iza zatvorenih vrata.

Posjeta njemačkog lidera je prva posjeta lidera jedne zemlje G7 u posljednje tri godine i dolazi u trenutku kada Njemačka klizi ka recesiji. Zbog takve situacije, ekonomski interesi najveće evropske ekonomije teže ka tome da ostanu blisko povezani sa interesima Pekinga, uprkos kineskoj negativnoj geopolitičkoj poziciji.Odnosi Kine i SAD-a se pogoršavaju, a Peking je nedavno izjavio i da njihovo prijateljstvo sa Rusijom “nema granica”. Međutim, Njemačka nije u poziciji da se otkloni od Kine u trenutku dok se bori sa oživljavanjem svoje posrnule ekonomije. Zbog toga su neki u Scholzovoj koalicionoj vladi sve nervozniji, a produbljivanje veza Berlina i Pekinga neće smiriti Scholzove partnere.

Napetost je nedavno naglašena žestokom debatom oko ponude kineskog državnog brodarskog giganta Cosco da kupi 35 posto udjela u operateru jednog od četiri terminala u luci Hamburg. Pod pritiskom nekih članova vlade, veličina investicije je ograničena na 24,9 posto. Potencijalni sporazum izazvao je zabrinutost u Njemačkoj da će bliže veze s Kinom ostaviti kritičnu infrastrukturu izloženu političkom pritisku iz Pekinga i da će biti od nesrazmjerne koristi kineskim kompanijama.

Međutim, od invazije na Ukrajinu ove godine, Njemačka je prisiljena da napusti svoju dugu ovisnost o ruskim energentima i zbog toga ima velikih problema. Njihovi potrošači i kompanije su podnijeli veliki teret evropske energetske krize, nazire se duboka recesija i svaka saradnja, pa i sa Kinom, je dobro došla.

Direktorica Centra za međunarodnu ekonomiju Lisandra Fiach rekla je za CNN Business da bi odvajanje Evropske unije i Njemačke od Kine, dovelo do “velikih gubitaka BDP-a” za njemačku ekonomiju. Kineski institut procjenjuje da bi smanjenje trgovine između EU i Kine umanjilo jedan posto njemačkog BDP-a. Njemačka definitivno neće željeti da izgubi ovo tržište.

KLIX/PRESS


pressmediabih.com
Supported by TNT Grupacija

DRUGI UPRAVO ČITAJU