Otkrivamo tajne usješnih biznisa!

    Dnevnice porasle 50 posto, ali radnika nema


    Dnevnice Porasle 50 Posto, Ali Radnika Nema

    Nova građevinska sezona samo što nije počela, a kompanije se ponovno suočavaju s problemom nedostatka radnika.

    Obučenih zidara, tesara, bravara, armirača, kranista, keramičara, molera… gotovo da i nema. Bh. radnici rade za firme iz Hrvatske, Slovenije, Njemačke, koje su ih privukle većim platama i boljim uslovima rada.

    Jedini način da zadržite radnike je da im osigurate bolji standard, a to su poslodavci u BiH prekasno shvatili, nažalost, neki još uvijek i nisu, piše Večernji list BiH.

    Prema istraživanju tržišta rada u FBiH koje je Federalni zavod za zapošljavanje proveo krajem 2022. godine, deficitarna zanimanja u 2023. su prodavač – trgovac, konobar, šivač, bravar, zavarivač, operater u pozivnom centru, kuhar, vozač kamiona, zidar, CNC operater, stolar, tesar, krojač, armirač, elektrotehničar i strojarski tehničar.

    Iskazana je i značajna potražnja za pomoćnim radnicima u proizvodnji i radnicima za jednostavne poslove.

    Nedostatak zanatlija na tržištu rada problem je već godinama, a razlog leži u tome što se tog kadra malo školuje te što veliki broj onih koji su obučeni odlazi u inostranstvo.

    Vlasnici kompanije koje posluju u ovoj oblasti kažu da je alarm uključen jer i uz povećanje dnevnica nema ko raditi. Radnike u oblasti završnih radova u građevinarstvu, molere, keramičare i regipsere ne zadržavaju ni veće dnevnice koje idu i do 120 KM, zbog čega je sve teže naći dobrog majstora.

    Nekada podcijenjeni radnici, čije smo usluge navikli plaćati po relativno povoljnim cijenama, danas zarađuju više nego uredski službenici i direktori, a zbog obujma posla prinuđeni su odbijati angažmane, dizati cijene i postavljati uslove.

    Dnevnice fizičkih radnika, berača, kopača, kao i zanatlija, poput zidara, armirača, keramičara i drugih, toliko su porasle da ih je postalo nemoguće naći za manje od 100 maraka uz osiguran obrok.

    Da su dnevnice drastično porasle, potvrdio je i banjalučki moler Aleksandar Radosavljević koji kaže da je do radnika sve teže doći iako na domaćem tržištu vlada velika potražnja.

    – Dnevnice radnika pomoćnika sada idu i do 70 KM, a majstora do 110 KM, ovisno od njegovoj sposobnosti i tome što se radi – rekao je za Srpskainfo Radosavljević.

    Da je veliki problem naći radnike suglasan je i keramičar iz Bijeljine Dragoljub Jović.

    – Dnevnice idu i do 100 KM te, bez obzira na to, radnika nema. Zbog nedostatka radne snage uzimamo manje poslove, ne možemo dogovoriti posao u zgradama – rekao je Jović, dodajući da su zbog povećanja dnevnica morali korigovati cijene usluga.

    – Lani je dnevnica majstora iznosila 80 KM, a sada ide i do 120 KM, dok fizikalci imaju od 60 KM do 75 KM. Cijena krečenja po kvadratu prošle godine bila je dvije marke, a sada je 2,20 KM – rekao je jedan moler iz Ugljevika.

    Keramičari naplaćuju minimalno 15 – 28 KM po kvadratu. Pa tako najslabiji majstor, ako položi deset kvadrata dnevno, neće zaraditi ispod 150 KM. Upućeni tvrde da vrhunski keramičar dnevno može zaraditi i do 400 KM. Suočeni s hroničnim nedostatkom radnika poduzetnici su se okrenuli prema inozemstvu. Kompanije u BiH odlučuju se na zapošljavanje ljudi iz raznih zemalja, tako da nije rijetkost vidjeti radnike iz Nepala, Bangladeša.

    (SOURCE)


    pressmediabih.com

    Koliko je koristan ovaj članak?

    Kliknite na zvjezdicu da biste je ocijenili!

    Prosječna ocjena / 5. Brojanje glasova:

    Za sada nema glasova! Budite prvi koji će ocijeniti ovaj post.

    Kako vam se ovaj post učinio korisnim ...

    Pratite nas na društvenim mrežama!

    Žao nam je što vam ovaj post nije bio koristan!

    Poboljšajmo ovaj post!

    Recite nam kako možemo poboljšati ovaj post?

    Supported by TNT Grupacija
    Supported by TNT Grupacija
    Mirko Mirko
    Mirko Mirkohttps://poslovne.com
    Mirko je živa enciklopedija. Voli historiju, puno istražuje. Njegove zanimljivosti ostavljaju bez daha. Vrhunski je novinar i istražvač. Dugogodišnji je član TNT grupacije.
    Supported by TNT Grupacija spot_img

    DRUGI UPRAVO ČITAJU