back to top

Aplikacije „rijesi.ba“ i „digitalna ambulanta“ studenata IUS-a pobjednice GOOD HACK takmičenja iz kodiranja

Studenti studijskih programa Računarske nauke i inžinjeringa i Softverski inžinjering Fakulteta prirodnih i tehničkih nauka Internacionalnog univerziteta u Sarajevu (IUS) su, zajedno sa 50 svojih kolega sa devet fakulteta iz cijele Bosne i Hercegovine, učestvovali u prvom 24-satnom GOOD HACK takmičenju iz kodiranja održanom u Sarajevu prethodnog vikenda. Takmičari su demonstrirali svoje vještine kodiranja u razvoju web i mobilne aplikacije za poboljšanje kvaliteta života u Bosni i Hercegovini u oblastima obrazovanja, ekologije i javne uprave.


Image

Hackathon/Telemach


U snažnoj konkurenciji od 15 timova, dva IUS tima, ZOI Code 84 i SPES, dokazali su svoju kvalitetu i osvojili prva dva mjesta. Pobjednički tim su činili Hamza Sušić, Faris Čutuk, Anes Fazlibegović i Nihad Jusović dok su tim SPES sačinjavali Mirza Kadrić, Harun Hadžo, Mirza Karić i Nedim Kunovac.


Image

.


Nakon 30 sati intenzivnog rada, ZOI Code 84 predstavio je pobjedničko rješenje: platformu „rijesi.ba“  – otvorenu i transparentnu aplikaciju koja pomaže stanovništvu da prijave probleme u lokalnoj zajednici. Na osnovu intenziteta prijava, lokalna uprava bi određivala prioritetne probleme i upućivala ih na daljnje rješavanje što bi u značajnoj mjeri unaprijedilo kvalitet življenja.


Image

.


Drugoplasirani tim SPES je predstavio aplikaciju pomoću kojih se „digitaliziraju“ lokalne ambulante, uspostavlja lakša i brža komunikacija između pacijenta i doktora, skraćuje proces dobijanja uputnica, pojednostavljuje procedura zakazivanja termina i uvodi elektronski karton pacijenta.


Image

.


Uprkos svim izazovima sa kojima su se susretali tokom 24 sata neprekidnog kodiranja i pripreme za prezentaciju svojih rješenja, pobjednički timovi ističu veliko zadovoljstvo profesionalnim i kvalitetnim angažmanom profesora IUS-a, koji su ih kroz redovnu praksu na nastavi učili da se fokusiraju na rješavanje problema, te im kreirali teoretsku i praktičnu podlogu za uspjeh koji su ostvarili na Hackathon takmičenju. „Prije takmičenja, razmotrili smo sve izazove i moguća rješenja. Znali smo šta nas očekuje, ali da nije bilo naših profesora i njihovih projekata u koje su nas uključivali, mi danas ne bi bili tu gdje jesmo. Posebno su bitne i prezentacijske vještine koje smo stekli tokom našeg studija na IUS-u jer smo znali predstaviti i iznijeti našu ideju u pravom svjetlu,“ ističu članovi ZOI Code 84.

Ovi perspektivni mladi ljudi naše zemlje i budući profesionalci u ovoj branši se nadaju da će, uz određena finansijska ulaganja, njihove ideje zaživjeti i da će se implementirati u stvarnosti kako bi se poboljšao život u lokalnoj zajednici i u mnogome olakšao život građana.

www.oslobodjenje.ba

Supported by TNT Grupacija

DRUGI UPRAVO ČITAJU