Kompanija MoNet Group d.o.o. Sarajevo u saradnji s Asocijacijom Arhitekata u BiH raspisala je natječaj za izradu idejnog projekta stambeno poslovnog objekta Razvitak u Mostaru, koji će biti smješten na lokaciji starog istoimenog objekta.
Pozivaju sve zainteresirane subjekte iz BiH, Hrvatske, Srbije, Slovenije i Crne Gore da se prijave, saopćeno je iz Grada Mostara.
Pravo učešća imaju sva pravne i fizičke osobe koja ispunjavaju stručne i ostale uslove definirane ovim tenderom bez obzira na teritorijalnu pripadnost.
Novčana participacija iznosi 250 KM za fizičke i pravne osobe, za studente 50 KM. Rok dostavljanja prijava je petak 21.2.2025., a rok za predaju radova petak, 30.05.2025.

Prva nagrada iznosi 30.000 KM, druga 20.000 KM a treća 10.000 KM.
Stari objekt Razvitak je prije rata bio centralno mjesto ekonomskog i društvenog života grada Mostara. Smješten u centralnoj zoni istočne obale grada, Razvitak je svakodnevno privlačio veliki broj građana. Ovaj prostor nije bio samo trgovačko središte, već i mjesto susreta, druženja, stvarajući dinamičnu atmosferu koja je doprinosila ukupnom razvoju grada.
Nažalost, ratna razaranja i postratne okolnosti ostavile su dubok trag na ovom nekada živahnom mjestu. Danas je lokalitet Razvitka zapušten, napušten i gotovo potpuno mrtav. Ovaj dio grada, koji je nekad bio simbol prosperiteta i zajedništva, sada predstavlja simbol stagnacije i propadanja.
Novi stambeno poslovni objekt Razvitak ima za cilj vratiti ovaj lokalitet u srce ekonomskog i društvenog života Mostara. Revitalizacija ovog lokaliteta nije samo važna za povratak socio-ekonomske vitalnosti, već i za unapređenje kvaliteta života lokalnog stanovništva. Novi sadržaji će pružiti stanovnicima bolji pristup uslugama, poboljšati urbanu infrastrukturu, a ujedno i privući turiste.
Ponovnim otvaranjem trgovina, restorana i poslovnih prostora, lokalitet će ponovno postati žarište ekonomske aktivnosti. Uvođenjem javnih prostora i mjesta za okupljanje, oživjet će društveni život ovog dijela grada.
Blizina Starog grada čini ovaj lokalitet idealnim za privlačenje turista, pružajući posjetiteljima mjesto za kupovinu, odmor i uživanje, a kroz potez Razvitak-Stari grad, preko Fejićeve pješačke ulice proširuje njihovu interakciju sa gradom, prenosi Jabuka.tv.
Objava Gradit će se novi simbol Mostara, za projekt nagrada 30.000 KM pojavila se prvi puta na PressMedia.
pressmediabih.com