Otkrivamo tajne usješnih biznisa!

    Apple potaknuo optimiste, banke i dalje razlog za brigu

    Dan nakon objave poslovnih rezultata dionice Applea porasle su za gotovo pet posto (najveći rast u posljednjih šest mjeseci), a ove godine već za 33 posto, čime su dobrim dijelom nadoknadile prošlogodišnji pad. Najvrednija kompanija na svijetu imala je 94,8 milijardi dolara prihoda i 24 milijarde dolara dobiti u tromjesečju do prvog aprila. Obje brojke su doduše malo niže nego u prošlogodišnjem prvom tromjesečju, ali još uvijek više od očekivanja i dokaz da Apple prilično dobro prkosi svim problemima koji su se nagomilali na globalnom gospodarstvu.

    Na visok rast burzovnih indeksa (Nasdaq je porastao čak 2,25 posto pa je tako i na tjednoj razini bio u plusu) uticao je i izvještaj o snažnom aprilskom tržištu rada u SAD-u (poslodavci su ostvarili neto 253 tisuće kuna). radnih mjesta, a stopa nezaposlenosti pala s 3,6 posto u martu na 3,4 posto) i svježa analiza JP Morgana, koja je regionalnim bankama dala bolju ocjenu. Sredinom tjedna dionice tih banaka oštro su pale, a gotovo malu sprdnju izazvala je izjava guvernera Feda Jeromea Powella kojom je popratio novo povećanje kamata (očekivalo se da će Fed podići kamate za 0,25 postotnih bodova u srijedu) uz riječi da je bankarski sustav čvrst i stabilan. Pa, nekoliko sati kasnije, u trgovanju na šalteru, cijena dionice PacWest banke pala je za više od pola!

    Europska središnja banka je na sjednici u maju očekivano povećala ključnu kamatnu stopu za još 0,25 postotnih bodova, na 3,75 posto, što još ne znači vrhunac ciklusa. “Ako se inflacija zadrži na ovako visokoj razini, možemo očekivati još nekoliko porasta. Gdje će biti vrhunac ciklusa ovisi o onome što se događa u širem gospodarstvu. U SAD-u, primjerice, vidimo kako će više kamatne stope rasti dovele do bankrota nekih regionalnih banaka, problemi se vide i na tržištu poslovnih nekretnina. U Europi zaoštravanje monetarne politike još nema takve efekte”, rekao nam je Primož Cencelj (Generali Investments).

    Budući da će se smanjiti potražnja za novim kreditima (također zbog problema regionalnih banaka), a s njom i investicijska aktivnost, to bi moglo dovesti do recesije u SAD-u. Hoće li Fed stoga ove godine biti prisiljen sniziti kamatne stope? Vjerovatno još ne ove godine, ali će pomno pratiti što se događa u bankarskom sektoru. Očekujem da neće pretjerivati, ali vrlo vjerovatno još nismo na točki da će Fed krenuti s Ciklus smanjenja kamatnih stopa, osim ako ne dođe do krize, odjednom je zahvatio ne samo regionalne banke, već i najveće banke, što bi opet značilo novu eru.

    Objava Apple potaknuo optimiste, banke i dalje razlog za brigu pojavila se prvi puta na Business Magazine.

    business-magazine.ba

    Koliko je koristan ovaj članak?

    Kliknite na zvjezdicu da biste je ocijenili!

    Prosječna ocjena / 5. Brojanje glasova:

    Za sada nema glasova! Budite prvi koji će ocijeniti ovaj post.

    Kako vam se ovaj post učinio korisnim ...

    Pratite nas na društvenim mrežama!

    Žao nam je što vam ovaj post nije bio koristan!

    Poboljšajmo ovaj post!

    Recite nam kako možemo poboljšati ovaj post?

    Supported by TNT Grupacija
    Supported by TNT Grupacija
    Mirko Mirko
    Mirko Mirkohttps://poslovne.com
    Mirko je živa enciklopedija. Voli historiju, puno istražuje. Njegove zanimljivosti ostavljaju bez daha. Vrhunski je novinar i istražvač. Dugogodišnji je član TNT grupacije.
    Supported by TNT Grupacija spot_img

    DRUGI UPRAVO ČITAJU